Тема дијалога у РПК – Збрињавање индустријског отпада
У крушевачкој РПК данас је одржан Отворени дијалог индустрије и генератора индустријског отпада са оператерима за збрињавање истих. Догађај је организован у сарадњи са Привредном комором Србије и уз подршку Министарства заштите животне средине и града Крушевца. Осим бројних привредника са територије Града и Округа и оператерa који су задужени за збрињавање отпада, присуствовали су и градоначелник Иван Манојловић и помоћник градоначелника за екологију, одрживи развој и енергетику Ана Прванов.
Раст индустријске производње и лидерство Србије у привлачењу страних инвестиција, условило је генерисање индустријског отпада који може бити поново употребљен као сировина или трајно збринут у енергетским постројењима на безбедан и одржив начин по локалну заједницу и животну средину. Решења управљања индустријским и опасним отпадом су корисна за смањење трошкова производње.
То су били разлози, према речима директорке РПК Маје Марковић, да се организује данашњи скуп са учешћем релевантних чиниоца.Такође и разматрање стварања оптималне потребне инфраструктуре у процес сакупљања и третмана, као и подизање инвестиција у ову грану индустрије.
"Знамо да се свет суочава са климатским променама и да је Зелена транзиција веома важна тема. У овој години имали смо велики број едукација и инфо сесија, а сада смо у припреми за семинаре за енергетске менаџере. Циљ нам је да нађемо системско, а не тренутно решење."
Градоначелник Иван Манојловић истакао је важност данашњег дијалога који ће помоћи у изналажењу решења вишедеценијског проблема збрињавања индустријског и опасног отпада.
"Крушевац спада у зелене градове, обзиром да имамо и Фабрику за пречишћавање отпадних вода, а у процесу смо изградње регионалне депоније. Град ће бити један од активних актера који ће уложити максималне напоре у реализацији тог процеса."
Историјски отпад је друга тема на коју се надовезао Драган Стевановић из ПКС. Он је рекао да је прошле године РПК Крушевац заједно са ХИ "Жупа" поднела иницијативу Министарству заштите животне средине да се ратификује потписани Споразум – Минамата конвенција, којом се регулишу питања збрињавања отпада од живе.
"Република Србија је потписала Конвенцију пре десетак година, али она до данас није ратификована. Захваљујући градоначелнику Ивану Манојловићу, иницијатива је и формално поднета, предата је ресорном Скупштинском одбору, ушла је у процедуру, тако да очекујемо да ће ове године бити ратификована. Након тога, добићемо приступ европским фондовима, што ће нам омогућити да збринемо живу по највишим стандардима."
У наставку радног дела, представљена је добра пракса и изнети предлози којима се на најефикаснији и одржив начин може решити један од највећих еколошких проблема, на шта се чекало дужи низ година.
Извор: Град Крушевац