
Гашић: Војничка храброст остаје камен темељац за опстанак
Министар одбране Републике Србије Братислав Гашић присуствовао је данас, у Дому Народне скупштине, свечаности поводом завршетка школовања 14. класе Високих студија безбедности и одбране и официра 68. класе Генералштабног усавршавања Школе националне одбране "Војвода Радомир Путник" и истакао да су безбедност отаџбине и способност за њену одбрану предуслов постојања свих других вредности нашег слободољубивог народа.
Гашић уручио је реплике српских средњовековних мачева полазницима 14. класе ВСБО и официрске сабље првој тројици у рангу полазника 68. класе ГШУ, потпуковнику Бојану Ћеферјановићу, потпуковнику Марку Марјановићу и потпуковнику Ивану Стојадиновићу, док је осталим полазницима 68. класе ГШУ официрске сабље уручио начелник Генералштаба генерал Мојсиловић.
Свечаности су присуствовали председница Народне скупштине Ана Брнабић, начелник Генералштаба Војске Србије Милан Мојсиловић, министри у Влади Србије, чланови колегијума министра одбране и начелника Генералштаба, представници војно-дипломатског кора, верских заједница и чланови породица полазника.
Гашић је нагласио да су безбедност отаџбине и способност за њену одбрану предуслов постојања свих других вредности нашег слободољубивог народа.
"Да би та безбедност и поменута способност постојале, потребни су разборити и родољубиви људи мудрих глава и одважних душа, оплемењени знањем војних наука, да предводе снаге којима држава располаже. Они се убрајају у најплеменитије синове и кћери свога народа и њима се мора одати заслужено признање", рекао је Гашић.
Додао је да зато они, који имају привилегију да учествују у свечаности поводом завршетка усавршавања полазника 14. класе Високих студија безбедности и одбране и 68. класе Генералштабног усавршавања Школе националне одбране "Војвода Радомир Путник" Универзитета одбране, осећају да овај свечани чин својим смислом одавања признања оваквим људима савршено употпуњује простор Дома Народне скупштине Републике Србије, Дома целе наше отаџбине.
Обраћајући се полазницима, Гашић је поручио да су им тиме што су их упутили на наведене нивое усавршавања, њихови надређени већ рекли оно што мисле о њима, да потпуно рачунају на њих, да поштују њихов досадашњи рад и резултате и да верују да могу да постану руководиоци на стратегијском нивоу, способни да доносе најтеже одлуке и да управљају системом националне одбране, ради заштите виталних интереса наше земље и круцијалних друштвених вредности нашег народа.
"Славна историја српског народа је показала кроз живот и дело наших највећих државника и војсковођа да се до знања и вештина потребних за одбрану земље може доћи само истрајним учењем и радом, уз неговање људских и моралних квалитета", рекао је Гашић.
Гашић је истакао да битке нису добијали ни најбољи топови, пушке, сабље, него, како је рекао, наши Мишићи, Бојовићи, Степановићи и друга велика имена са својим знањима и стратегијама, са својом чашћу и оданошћу.
"А њима су предавали професори Артиљеријске школе и после Више школе Војне академије, која и јесте претеча Школе националне одбране Војвода Радомир Путник. Зато са једнаком пажњом сви одговорни људи у систему одбране треба да приступају војном образовању и развоју способности за одвраћање, у складу са Концептом тоталне одбране", рекао је Гашић.
Истакао је да полазници треба да буду поносни на чињеницу да су се усавршавали на Универзитету одбране.
Гашић је додао да су програми усавршавања Школе националне одбране осмишљени тако да полазницима пруже знање потребно за велике задатке које ће ускоро добити.
"Током усавршавања имали сте прилику да проблеме безбедности и одбране садржане у програмима усавршавања, заједнички, критички и стваралачки сагледате. Конкретни резултати таквог приступа усавршавања јесу свестрана, објективна анализа стања и потреба система безбедности и одбране наше земље и стабилности региона, као и предлози за њихово побољшање", рекао је Гашић.
Нагласио је да живимо у доба интензивних промена, које захтевају непрекидан развој, како личних тако и колективних способности.
Гашић је рекао да то што су достигли потребан ниво знања да препознају и разумеју све оне изазове које савремени свет ставља пред државе и народе, као и да им препознају слабости и да се боре за што бољу позицију своје земље у том свету, не значи да не могу и даље да напредују као експерти и практичари.
"Напротив, ваша је дужност да идете даље, мислите брже и јасно видите она решења која други не назиру. Останите у контакту са својим професорима и менторима са Универзитета одбране. Када помислите да нема излаза из проблема којим се бавите, њихово знање, њихове теорије и критичко мишљење могу вам осветлати путеве спаса", поручио је Гашић.
Гашић је истакао да Србија, предвођена председником Републике и врховним командантом Војске Србије Александром Вучићем, упорно истрајава на статусу војне неутралности.
"Иако је неутралност у Европи доживела ерозију, ми је сматрамо вредном и часном опцијом, достојном наших предака и правим избором за очување интереса наших савременика и потомака. Доследна неутралност данас је отмена одлука, али нас истовремено обавезује да развијамо капацитете властите одбране. Истовремено, Србија без икаквих дилема исказује спремност за сарадњу са другим државама, са све четири стране света и са свих континената, у интересима мира и ради јачања глобалне, регионалне и националне безбедности", нагласио је Гашић.
Истакао је да Министарство одбране пружа велики допринос међународној сарадњи Републике Србије са свима који прихватају нашу испружену руку, што се може видети и на данашњем догађају.
"О томе довољно говори присуство официра страних оружаних снага у редовима полазника Школе националне одбране, које с нарочитим уважавањем поздрављам. Пријатељства стечена током усавршавања само ће учврстити добре односе између наших држава", рекао је Гашић.
Додао је да смо, нажалост, сведоци у савременом свету да пријатељства и сарадња међу државама нису једина стварност.
"И Република Србија суочена је с различитим изазовима. У историјској дубини, то није ништа ново, али су начини како се ови изазови испољавају другачији него у прошлости. Војничка храброст и државничка мудрост, ипак, остају стамен-камен и камен темељац за опстанак, развој и слободу Србије", рекао је Гашић.
Гашић је изразио уверење да је наш систем националне безбедности и одбране добио часне, одане и високо стручне цивилне и војне руководиоце, спремне да сталним учењем и напорним радом храбро крену у сусрет изазовима с циљем одбране наших националних интереса.
"Вама сада предстоји да преузмете и више одговорности. После овог свечаног чина, имаћете активнију и конструктивнију улогу, далеко снажнију од оне коју сте имали на својим претходним радним местима. Ви улазите у круг оних људи који ће у наредној деценији, политички или професионално, бити најодговорнији за све што се дешава у систему безбедности, позитивно или негативно. Због тога, уважени полазници Школе националне одбране, имајући на уму да је заштита суверености, независности и територијалне целовитости, као и заштита безбедности Србије и њених грађана највиши одбрамбени интерес и највиша дужност и част сваког од нас, марљиво радите и примењујте знања која сте стекли током усавршавања, како би наша одбрана била довољно јака да то обрадује наше пријатеље и одврати од нечасних намера оне који то нису. Живела Војска Србије! Живела Србија", закључио је Гашић.
Видео прилог: https://www.youtube.com/watch?v=TykY8jOm_xk
Извор: Танјуг