Вести

Додељени уговори у оквиру пројекта "Реинтеграција II"

Данас су у просторијама Бизнис инкубатора додељени уговори за грантове за покретање сопственог посла за 10 корисника пројекта "Реинтеграција II – даља подршка одрживој (ре)интеграцији повратника у Србији". Такође су потписани и уговори са пет послодаваца који ће запослити 12 незапослених корисника пројекта.

Вредност појединачних грантова је до 3.000,00 еура по кориснику за покретање сопственог посла, односно 3.750,00 еура по кориснику за запослење код пет послодаваца. Корисници су поред грантова добили и менторску подршку и саветовање за што успешније обављање делатности. Такође, скоро сви корисници су у својим апликацијама исказали и спремност да региструју своје бизнисе.

Подржани корисници су аплицирали следећим занимањима: пластенички узгој воћа и поврћа, израда намештаја од плочастих материјала, производња крила за намештај, опрема за варење – два корисника, израда транспортних кутија, производња намештаја, педикир, маникир и услуге шминкања – два корисника и агенција за чишћење зграда.

Додељени су и уговори за пет послодаваца: "Happy dental estetic centar", Арабика, Бреза, Спарком и Ламела промет, који ће запослити 12 корисника пројекта. Послодавцима ће бити додељена опрема, машине и алати за унапређење процеса или проширивање обима производње.

Градоначелник града Крушевца Иван Манојловић је честитао потписницима уговора и добитницима грантова. Захвалио се носиоцима пројекта: немачкој организацији АСБ (Арбеитер-Самаритер-Бунд), главном имплементационом партнеру Иницијатива за развој и сарадњу (ИДЦ) из Београда.

"Овом приликом се посебно захваљујем немачкој организацији АСБ и ИДЦ-у, на подршци који су кроз овај пројекат пружили нашем граду. Ове године смо имали прилику да испред Бизнис инкубатора у Крушевцу доделимо опрему за коју су конкурисали корисници, овај пројекат је на задовољство свих настављен и 2024. године. Овим се не само смањује број незапослених лица, већ и се и део сиве економије смањује, јер сви ови корисници добијају прилику да региструју пословање."

Додао је да ће се трудити да Град Крушевац помогне да ова нова пословања расту и да даље се развијају.

Директор организације ИДЦ, господин Миодраг Недељковић, изјавио је да је циљ пројекта веома битан: запошљавање и професионално оспособљавање људи, поред помоћи послодавцима који неке људе запошљавају.

"Запошљавање је један од најважнијих тренутака у животу појединца, тако да данас имамо прилику да, уз помоћ града Крушевца, поделимо ове уговоре људима који ће се сами запослити, али и послодавцима који ће им понудити посао."

Допринос развоју ових делатности подстиче разноврсност понуде услуга у заједници и доприноси економском расту, а улагање у локално тржиште представља кључну иницијативу усмерену ка подршци економском развоју и социјалном укључивању теже запошљивих група. Мали грантови попут ових су посебно важни јер омогућавају флексибилност у употреби средстава, прилагођавајући се специфичним потребама сваког корисника и доприносе персонализованом приступу подршци и повећавају шансе за успех у пословању.

Грантови су обезбеђени такође кроз набавку нове опреме и машина, а вредност грантова коју су послодавци добили износила је 3.750 еура по новоотвореном радном месту. Укупно пласирана средства по овој линији подршке су 105.000,00 еура, или нешто више од 12.337.000,00 динара.

У оквиру пројекта додељено је укупно 20 субвенција за самозапошљавање, седам послодаваца је запослило 28 незапослених лица, 33 корисника је прошло или ће проћи обуке за преквалификације и доквалификације, опремљен је Добросуседски клуб Крушевац где се, као и у другим просторима одржава више од 220 инклузивних радионица до краја пројекта. Покренута је и социјална иницијатива – отварање канцеларије за грађане са привременом спреченошћу, смањеном самосталношћу и различитим видовима инвалидитета која ће између осталог поседовати компјутер са софтвером за слепе, велики екран и рачунар са упутствима на знаковном језику као и рачунар за особе са смањеном покретљивошћу.

Укупна вредност пројекта у Граду Крушевацу износи 240.360 еура са учешћем Града у износу од 30.000 еура. Кључни циљ пројекта је допринети одрживој (ре)интеграцији повратника и локално угроженог становништва у централној и јужној Србији.

Извор: Град Крушевац