Саопштења

РЕДОВНА КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА МЕДИЈЕ - 3. СЕПТЕМБАР 2014.

Агенција за приватизацију објавила је јавни позив за куповину 502 српских предузећа. У њима је запослено 90 хиљада радника, а укупни губици у тим колективима износили су у само прошлој години пола милијарде евра. Од 15.августа, када је објављен јавни позив, сајт Агенције за приватизацију имао је више од 40 хиљада прегледа из целог света, штојесвакаковажаниндикатор о интересовању потенцијалних инвеститора.


На
листи су и 16 крушевачких предузећа, односно 43 из Расинског округа.


То
су Фабрика уља, пекара Бранко Перишић, Конфекција Звезда , затим два предузећа Савременог дома, Фабрика мазива, на списку су Трајал и Трајалхем, Индустрија 14. октобар  са такође својом ћерком фирмом, хемијска индустрија Жупа, ЕКО-ВИ-К као и специјална болница Рибарска бања и Јавно предузеће Радио телевизија Крушевац. Наравно и недељник Победа се налази на том списку. Јавни позив за приватизацију је упућен 13.августа, а новина је да ће се у свим колективима, где приватизација није реална, након истека крајњег рока 31.децембра 2015. године, а по исплати социјалног програма, покренути стечајни или ликвидациони поступак. Поред 14.октобра, процене су,  да приватизацони процес могу пребродити и Фабрика мазива, пекара Бранко Перишић, Трајал наравно, па и Хемијска индустрија Жупа. Али, зато, за Савремени дом, па и конфекцију Звезда који давно нису на тржишту, будућност је неизвесна.

Јавно предузеће Радио телевизија Крушевац приватизоваће се по истом обрасцу као и остале 72 медијск екуће у Србији. Крајњи рок је 1.јули 2015, с тим што власник мора најмање пет година да одржи основну делатност. Уколико изостане приватизација као и интересовање радника за бесплатним акцијама, медијска кућа ће се брисати из регистра предузећа.


Нови
Закон нуди иначе флексибилније моделе приватизације, предузећа могу да траже стратешке партнере, инвеститоре или купце и врате се у привредне токове или у крајњој линији да решење потраже у стечају. У Агенцији за приватизацију процењују да најбоље изгледе на тржишту имају предузећа из металског комплекса којима припадају Индустрија 14.октобар и трстеничка Прва петолетка, али значајна имовина и едукована радна снага доносе извесну предност , с тим што је и продаја предузећа у деловима извесна могућност.


Крушева
ц има искуства са приватизацијама (које су углавном катастрофалне), али имамо и добре примере. Овом приликом упућујемо на искуство Југопревоза, што је несумњиво најбоља приватизација која се десила у Крушевцу. Предузеће су купили радници, они који су га и створили, а сада га унапређују и сами одлучују о својој судбини.


Иницијативу о формирању конзорцијума од стране радника Фабрике мазива и Бранка Перишића СНС подржава. Сматрамо да би то било најбоље за њих поготову што би била могућност да им се придруже и други ван предузећа.

Управе школа, школска управа и Град Крушевац, учинили су све што је потребно да школе спремно дочекају почетак школске године.Током лета урађене су санације санитарних чворова у школама ,,Брана Павловић“ у Коњуху, ,,Свети Сава“ у Читлуку , ,,Јован Јовановић Змај“ у Крушевцу и музичкој школи ,,Стеван Христић“ где је замењен и кров. Реконструкција крова обављена је у школи у Љубави и ,,Васа Пелагић“ у Падежу, а уређено је школско двориште у школи у Глободеру.        


Школе
су спремно дочекале 1.223 првака колико их је уписано, а све школе приредиле су свечани пријем првака, што овом приликом посебно похваљујемо, јер су неке школе биле у штрајку.


У осамнаест
школа на нивоу града Крушевца уписано је 43 првака мање у односу на прошлу годину, али тај број није коначан јер упис се обавља и током септембра.